11 Oct
11Oct

Taaskord kirjutan siia lihtsalt oma isikliku arvamuse, millel puudub teaduslik sisu. Minuarust on mõned nõuded, mis võiks olla täidetud. See, et ma kandideerin ise ka ei tee mind veel poliitikuks. Aga valija olen ma siiski mitmeid kordi olnud ja alati sama vaatenurgaga oma valikuid analüüsinud, millest kohe kirjutan. Kusjuures sugu ja vanus on 2 asja, mis ma jätan täielikult määratlemata, sest need ei otsusta “heaks poliitikuks” sobimist.

Aga lähme asja juurde - mis peaks ühel heal poliitikul olema: 

  1. Piisavalt kogemusi ja lai silmaring. Mina isiklikult hindan väga seda kui poliitikasse jõuab keegi, kes on eelnevalt olnud milleski hea. Näiteks ettevõtluses. Kui inimene on üles ehitanud oma ettevõte ja suudab seda järjepidevalt arendada, siis on reaalne, et ta oskab neid teadmisi ka mujal kasutada. Loomulikult ei pea olema valdkonnaks ettevõtlus. Iga valdkonna tippudest on palju kasu.
  2. Siiras soov midagi paremaks teha. Näiteks oled märganud nõrka kohta süsteemis ja sa tead kuidas seda auku lappida. Sama soov võiks ka rahval olla, muidu on kasu ainult iseendale.
  3. Töökus nagu robotil. Minuarust on välistatud, et juhtivaks poliitikuks sobib keegi, kes 16.50 töö juurest minema hiilib, sest tööpäev saab kohe läbi ja tahaks juba grillile tule alla panna, sest ilus ilm on. Samal ajal on tegelikult palju kiireid lahendamist vajavaid muresid, mida ei saa homsesse lükata. Kontoris töötavatel inimestel kipub tihti tunnike või paar päevast kuluma selle peale, et kolleegidega kohvinurgas muljeid vahetada, aga poliitikuna seda endale lubada ei tohiks, sest rahvas kannatab. Sama väide kehtib tegelikult ka avaliku sektori asutuste kohta üldiselt. Maksumaksja raha eest toimub tasustamine. Rahvas tahab vastu saada 5+ tasemel teenindust.
  4. Raha ei tohi olla poliitiku motivaator. Hea poliitik ei kandideeri sellepärast, et “seal on keskmisest palju parem palk”. Minu lemmikud kandidaadid on reeglina need, kes on väljaspool poliitikat piisavalt edukad ja neil pole poliitikat vaja. Poliitikal on pigem neid vaja.
  5. Ideid, julgust ja oskust vaadata tulevikku.
  6. Kindlameelsust ja “selgroogu”, et pidada kinni kõigest, mis on tema jaoks oluline ja mitte laskma endale sõnu suhu panna kellegi teise poolt. Ei tohi tantsida kellegi pilli järgi vaid sellepärast, et lubatakse mingit hüve isiklikul tasandil. Olgu selleks siis näiteks ametikõrgendus.

Aga kes kohe kindlasti ei sobi poliitikuks?

  1. Need, kes kandideerivad eelkõige eesmärgiga saada endale hea palgaga töökoht ja parandada selle kaudu isiklikku rahalist seisu.
  2. Need, kes kandideerivad selleks, et saada lähemale “suurtele otsustele” ja selle kaudu parandada oma isiklikku heaolu. Näiteks juhtival kohal olles määrata allasutustesse tööle oma sõbrad/tuttavad/pereliikmed või suunata mõne hanke võit kellelegi, kellega on eelnev kokkulepe juba tehtud.
  3. Need, kes on kellegi teise poolt kandideerimisrongi peale meelitatud ja kogemata volikogusse saavad. Nad kuulavad kõik need 4 aastat sama meelitaja käsku ja oma arvamus isegi mitte ei saa tekkida.
  4. Juhtivaks poliitikuks ei sobi kindlasti keegi, kellel puudub varasem juhtimiskogemus. Jah kõik on õpitav, aga kas rahvas tahab näha kuidas nende makstud raha eest keegi juhtimistreeninguid teeb?


Loe lisaks:

Kas me saame kolmanda praami?

https://www.palle.ee/blogi/kas-me-saame-kolmanda-praami

Kõpu on uus Kassari?

https://www.palle.ee/blogi/kõpu-on-uus-kassari


Palle Kõlar

Ettevõtja

Hiiumaa kodanik 10+ aastat

Hiiumaa fänn alates 1997

Comments
* The email will not be published on the website.