10 Sep
10Sep

Teavitan sissejuhatuseks, et ei ole käesoleva artikliga eesmärk Kassarit kuidagi maha teha. On tegu endiselt väga meeldiva kohaga, kus käib palju külastajaid (käin ka ise regulaarselt) ja on äärmiselt hea olla.

Kuid… ma pean ka rääkima Kõpu poolsaarest. Jah, ma veedan suurema osa ajast ise just siin. Aga ma olen selgelt märganud muutusi ja kõik ei pruugi sellega kursis olla või pole lihtsalt sellele mõelnud.

Meenutan natuke, et milline oli Kõpu poolsaar 20 aastat tagasi. Ma mäletan, et Kõpust edasi algas niiöelda täielik ääreala. Seal oli väga vähe inimesi. Kõigepealt tuli pikalt mööda laia ja kiiret kruusateed sõita. Olid ehk üksikud viidad, sest polnud kuhugi suunata. Majutust polnud sisuliselt üldse. Süüa sai Kõpu tuletorni kohvikus (limiteeritud valik) ja mingitel hetkedel ka Ristna tuletorni kohvikus (kindlasti oli menüüs puljong, muud ma ei mäleta). Operaatoriks oli Jaan Puusepp oma abikaasaga. Muus osas oli metsik loodus ja üsna hõre asustus. Külastajaid käis, aga vähe. Hirmuste külavanem oli Pihel Ülo. Tema oli üle poolsaare kuulus, tegi kõvasti nalja ja müüs tomateid ja lehtsalatit naaberkülades.

Kerime nüüd 20 aastat edasi. Kõpu poolsaar on paljudele praamilt maha sõitvatele autodele sihtkoht number 1 ja vahel ka ainus sihtkoht. Kärdlas käiakse ainult poes ja sealt sõidetakse edasi. Majutusasutusi on mitmeid - Kõpus, Kalanas, Ristnas, Hirmuste ristis jne. On olemas erinevad “luksustasemed”, on olemas erinevad hinnaklassid. Poolsaarel on mitu RMK telkimisala. Uusi uhkeid elumaju kerkib iga aastaga ja seda kiirel tempol (näiteks kui vaadata Kalana küla). Söögi- ja joogikohti oli sellel suvel vähemalt 7tk. Kliente jagus kõigile. Kõpu-Kalana tee on suvel nagu üks õige maantee, liiklus on tihe mõlemas suunas. RMK alad on paksult rahvast täis, parkimisruumi pole. Kalana parklas on sada autot, Surfiparadiisis sama palju, autod vahetuvad pidevalt. Käib väga tempokas elu. Hõbekalas toimuvad joogatunnid, Jesper avas Kõpus lasteaia ja kooli, toimuvad kontserdid ja etendused jne. Tuuliste ilmadega tuleb kohale mitukümmend+ surfarit.

Olukord on muutnud ja seda üsna kiire tempoga. Kui need muutused kuidagi graafikule joonistada, siis näeks see graafik välja selline, et pikale stabiilsele tõusule järgneb järsk sööst suunaga üles. Ja see sööst ei ole läbi. Kalana külas on kinnisvara hind võrreldav Tallinna eeslinnadega. Kõpu poolsaare krundist unistavad paljud inimesed mandrilt - mõni ei saa seda endale lubada, teine jällegi ei leia sobivat. Söögikohti on varsti 7 asemel 17. Majutuskohti tuleb veel juurde jne.

Aga miks ma sellest räägin? Sest nagu ma mainisin ühes eelnevas loos, siis ühe õige hiidlase jaoks on Kõpu poolsaar VÄGA KAUGEL. Ja ma tean seda. Ma olen sellega harjunud ja see on okei, sest Kõpu ongi kaugel. Kärdlas elav kohalik ei pruugi teinekord mitme aasta jooksul nii kaugele sattuda. Sellest pole midagi nii kaua kui see nimetatud kohalik elanik ei ole keegi, kes teeb otsuseid valla tasandil ja üritab arendada saart tervikuna. Üks või kaks lühikest ametlikku visiiti ühel suvehooajal ei anna pilti ette sellest, mis tegelikult toimub. Kõik elu ei ole ainult Kärdlas, eriti suvel.

Viimaste aastate prügimured on vaid esimeseks hoiatuseks ja appikarjeks, et Kõpu poolsaar vajab rohkem tähelepanu igas mõttes. Muidu sõidavad külastajad varsti süsteemist üle nagu teerulliga ja kõik variseb kokku. Üle tuleb vaadata kõik - alustades prügist ja peldikutest, lõpetades planeeritavate investeeringute suunamisega. Võin hea meelega esitada omapoolseid ettepanekuid (mida ma ka osavallakogus teinud olen) kui see midagi paremuse poole liigutab. Kõpu ei ole enam kauge ääreala, mille peale eriti mõtlema ei pea.

Kui keegi mõtleb seda lugedes, et “Mis sa Palle jahud, pole see asi nii hull”, siis soovitan tulla mõnel suvisel ilusal laupäeval Kõpu poolsaarele - külastada randa, mõnda söögikohta (ja seista järjekorras) ja vaadata lihtsalt ringi :)

Ja kui kellelgi on krunti pakkuda, siis hoia veel 5 aastat ja saad miljonäriks.


Loe lisaks: 

Mis on Hiiumaal erilist? Minu tähelepanekud. https://www.palle.ee/blogi/mis-on-hiiumaal-erilist-minu-tähelepanekud
Kui palju maksab kasutatud praam? https://www.palle.ee/blogi/palju-maksab-kasutatud-praam


Palle Kõlar

Ettevõtja

Hiiumaa kodanik 10+ aastat

Hiiumaa fänn alates 1997

Comments
* The email will not be published on the website.