16 Aug
16Aug

Hiiumaa peidab endas väga palju. Saarel elades võivad need väärtused kohati märkamata jääda, kuid panen kirja osa sellest, mida olen mina märganud.

Antud lugu on tugevalt mõjutatud minu isiklikest hobidest ja huvidest.

1) Saare kompaktsus ja mitmekesisus. Olen kursis, et ühe õige Kärdlas elava hiidlase jaoks on näiteks Ristna meeletult kaugel. See oli üks esimesi asju, mis mulle kõrva hakkas kui kunagi ammu kohalikega järjest rohkem tuttavaks sain. Mõistan, sest saare lõikes on tegu siiski sisuliselt saare teise otsaga. Kuid... kui me nüüd vaatame seda mandriga võrreldes, siis tegelikult on Kärdlas elades kõik kuni 45 minuti kaugusel. Ja miks ma rõhutan kompaktsust - selle saare lõikes on olemas väga erinevad rannad, erinev maastik, erinev taimestik jne.

2) Surfari vaatenurk. Kui sa oled kas lohesurfar või purjelaudur, siis on sul vaja tuult. Ja seda, et see tuul oleks enamvähem õigest suunast. Hiiumaal on asi lihtne, kui puhub läänest, siis saab sõita saare vasakul poolel, kui puhub idast, siis paremal poolel. Kus Eestis veel nii lihtsalt sõidukohta valida saab? Kui Haapsalu surfaril puhub idatuul, siis ta kodu lähedal sõita ei saa. Tallinna surfaril lõunatuulega on ka keeruline.

3) Kalamehe vaatenurk. Käisin eelmine nädal kalal. Ja käisin selliselt, et kuupäev oli eelnevalt paika pandud (üldiselt ei käida kalal nii, et planeerin ette, sest ilm peab sobima). Ja loomulikult oli tormine ilm 10-15 m/s läänetuulega. Aga Hiiumaal pole hullu. Kärdla ja Heltermaa vahel oli mitmeid püügikohti, kus oli sisuliselt sile vesi. Kusjuures Hiiumaal on saare lõikes ka kalad üsna erinevad. Ristnas domineerib lest ja külmal ajal tabab ka forelli ja lõhet, haug puudub täielikult. Ida- ja lõunapool on olemas haug ja ahven (ja kindlasti palju muud, aga kuna ma enamasti püüan Kõpus, siis täpsem info puudub).

4) Sukelduja vaatenurk. Hiiumaal on vee all uskumatult hea nähtavus. Teiseks on mingil seletamatul põhjusel vesi soe ka sügavamates kihtides. Näiteks võib suvel olla 20 meetri sügavusel vesi 15-18 kraadi. Seda mujal tihti ei kohta. Lisaks on meil olemas potensiaalne allveemuuseum Hiiu Madala näol. Ja mitu sadamat, kust minna ja tulla.

5) Väga palju ilusat liivaranda. Naabritel Saaremaal on oluliselt nigelam seis. Hiiumaal on kvaliteetset liivaranda palju. Taaskord tuleb mängu saare kompaktsus. Kui on soov leida sooja veega ujumiskoht, siis tasub vaid vaadata kust poolt puhub ja minna õigesse (tuulepoolsesse) külge ja sooja veega ilus rand on garanteeritud. Ristna, Kaleste, Kõpu, Luidja, Mangu, Tõrvanina, Külaküla jne.

6) Ainulaadsed laiud. Hiiumaa laiud on maagilised kohad. Mina avastasin nad enda jaoks mõned aastad tagasi ja olen tänaseks regulaarne külaline. Saarnaki laiu läänepoolne rand teeb silmad ette ka kõige popimatele kuurortitele Euroopas. Õnneks seda ei tea paljud ja ei ole ka vaja, et teaks. Need kes on käinud ja selles 26 kraadises vees vedelenud saavad aru, millest räägin. Kõrgelaiul on selline tunne, et enam rohkem tsivilisatsioonist eemal olla ei saa. Meri kubiseb kalast, hülged uudistavad mööduvaid paate.

7) Gurmaani vaatenurk. 2021 suvel oli Hiiumaal umbes 30-40 söögikohta. Arvestades saare suurust ja püsielanike arvu, olen kindel, et sellist valikut paljudest teistest maakondadest ei leia. Esindatud olid erinevate rahvuste köögid, erinevad hinnaklassid, erinevad stiilid. Valik oli uhke ja tundub, et kliente jagus kõigile. 


Hetkel siinkohal teen pausi, sest loetelu on lihtne veel pikalt jätkata.


Palle Kõlar

Ettevõtja

Hiiumaa kodanik 10+ aastat

Hiiumaa fänn alates 1997Comments
* The email will not be published on the website.