23 Nov
23Nov

Alustan seda lugu küsimusega, et kes või mis on selline asi nagu “keskmine eestlane”? Tean, et sellele on raske vastata, aga vaatame natuke statistikat: 

Eestis elab umbes 1,33 miljonit inimest. Nendest Tallinnas umbes 426000 inimest ja Tartus 93000 inimest. Tallinna lähiümbruses elab veel kümneid tuhandeid inimesi. Nendes piirkondades on kõige rohkem neid, kellel on keskmine või sellest suurem palk, hea elujärg, endale sarnased sõbrad ja tuttavad jne. Nad käivad restoranides, reisidel ja saavad endale lubada nii üht kui teist. Nimetame selle hetkel “Seltskond nr 1”. 

Ülejäänud Eesti elab maal, külades, alevites ja väiksemates linnades. Suuremas osas on tegu lihtsate inimestega, kellel on tavaline töö, mitte suur palk ja kes on harjunud selliselt hakkama saama. Paljudel ei ole säästusid või ülejääke, sest kulud neelavad kõik. Need inimesed kasvatavad ka lapsi, neil on tihti suured pered. Nad on kulutustega ettevaatlikud ja planeerivad hoolega asju ette. Nimetame selle hetkel “Seltskond nr 2” või “keskmine eestlane”. 

Loomulikult ei saa üldistada ja erandid eksisteerivad mõlemas alajaotuses, kuid suuresti kipub pilt selline olema. 

Ja nüüd, selle teema jätkuks, harutame lahti ühe kirgikütva mure meie riigis. ELEKTRIHIND. Peaministripartei (Reformierakond) ei pea oluliseks elektrihinna langetamist ning proovib pigem erinevate põhjendustega sellest teemast kõrvale põigelda. Nende jaoks on oluline rohepööre ning Euroopast tulevad juhised selle elluviimiseks. Me oleme endiselt elektribörsil, kaupleme CO2 kvootidega, maksame taastuvenergia ja ülekandetasusid jne. Keskmine eestlane maksab selle kinni, aga tegelikult ei ole see tema jaoks jõukohane.

Hüpates tagasi loo algusesse on selge, et enamiku jaoks “seltskonnast nr 1” ei ole väga oluline see kas kodune elektriarve on 150 eurot või 350 eurot. Nad saavad seda endale lubada. Seevastu aga “seltskonna nr 2” jaoks on tegu elutähtsa faktoriga. Kui siiani saadi hakkama napilt, otsa otsaga kokku vedades, siis nüüd on tegu puudujäägiga. Inimeste palgad ei ole tõusnud samas tempos ja see on paljude jaoks tegelikult katastroof. Paneme veel siia juurde fakti, et paljud maal elavad inimesed peavad sõitma autoga tööle näiteks 20km kaugusele ning kui arvestame ka tõusnud kütusehinnad valemisse sisse, siis on olukord veel tõsisem.

Kuulsin hiljuti huvitavat kuulujuttu - Rakvere lihakombinaat suurendab viinerite tootmist. See väike näide räägib tegelikult väga palju. Osa seltskonnast number 2 peab oma lastele nüüd viinereid söötma, sest rohkema jaoks ei ole võimalusi. Teadagi on viiner soodne alternatiiv kvaliteetsemale lihale. Aga mis siis saab, kui elekter veel poole kallimaks läheb ja palgad sellele järgi ei jõua? Siis ei ole enam viinereid ka toota vaja. 

Eestis on juba praegu olemas pered, kes kuu alguses söövad makarone hakklihaga, kuu keskel makarone viineritega ja kuu lõpus lihtsalt makarone. See ei ole inimlik ning enamasti ei ole nad selles ise süüdi.

Ja miks ma räägin siin peaministrist ja tema parteikaaslastest. Sest nad ei mõista. Nad ei mõista seltskonda number 2. See on julgelt vähemalt pool Eestit. Aga miks? Kuidas see võimalik on? Tegelikult on asi hästi lihtne. Erakonna liider on isiklikult öelnud, et tema vanemad on pensionärid, aga nad ei ole abivajajad. Ilmselt ei ole abivajajad ka tema sõbrad, tuttavad ja töökaaslased. Samuti kui võtame vaatluse alla kogu partei juhtkonna ja Reformierakonna Riigikogu liikmed, siis on valdavalt tegu prominentse seltskonnaga. Jah, poliitik võikski olla edukas, intelligentne ja särav, aga selle varjus ei tohi unustada, et mis meil riigis tegelikult toimub. Ei tohi eeldada, et teised on samasugused!

Täna kahjuks seda tehakse ja inimeste appikarjeid kuulda ei võeta. Arvestatav osa Eestit elab suhtelises vaesuses, kannatab ja loeb penne, et oleks mingigi söök laual ja tuba soe. Seda ei ole keeruline muuta. Tõepoolest palka ei saa jõuga tõsta 50%, aga kulude üle (elekter, kütus) on riigil piisavalt kontrolli, et inimestele vastu tulla ja inimväärsemat elu pakkuda. Kahjuks on meie peaministri jaoks olulisem Euroopast tulevate käskude täitmine ja rohepöörde elluviimine, mitte oma inimesed ja nende heaolu.

*Tegu on autori isikliku arvamusega.


Soovid minu kohta rohkem teada? 

Palle enesetutvustus: https://www.palle.ee/minust


Loe lisaks: Lumetorm Birgit - katastroofi peaproov

https://www.palle.ee/blogi/lumetorm-birgit-katastroofi-peaproov


Palle Kõlar

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

Riigikogu 2023 kandidaat (Hiiu-, Saare- ja Läänemaal)

Comments
* The email will not be published on the website.