12 Dec
12Dec

Lumetorm Birgit on kohal. Saared (ja paljud teised piirkonnad) on osaliselt elektrita ning keegi ei tea täpselt, millal see taastub. Elektrilevi on Delfi esikaanel tugeva kriitika all. Ilmselt lähipäevil siiski elekter taastatakse ja elu jätkub tavalist viisi. 

Aga kujutame nüüd ennast korra ette paarikümne aasta pärast kui sõltume 100% juhitamatust energiast mida just sellistel külmadel, pimedatel ja tuulevaiksetel (või just liiga tuulistel) talvedel pole? Kuidas me siis sellise tormi ja külma üle elaks kui isegi praegu on raske? Mõtleme korra rahulikult järgi - kas me tahaksime lumetorm Birgitit võõrustada ilma bensiini ja diislita, ilma gaasita ja ilma töötava elektrijaamata? Aga meil oleks mõned akud... 

Kuidas meeldiks mõnel Eesti saarel elavale inimesele päästeametisse helistades vastuseks kuulda, et "me varsti tuleme, autod on hetkel veel laadimas." Kui me oleme juba praegu omadega piiri peal (teehooldus ja pääste käib fossiilsetel kütustel ja saab napilt hakkama), siis akude pealt ei tundu sellise olukorra seljatamine reaalne.

Täna oleks elektritootmine null, sest torm on tuuleenergia tootmiseks liiga kõva ja päikest ei ole ega ei tule. Elektrilevi ja päästeteenistuse tööautod oleksid elektriautod, mis oleksid praeguseks ammu tühjad ja mida laadida ei saaks. Meeskonnad ei jõuaks ei abivajajateni ega elektriliinideni, mida parandada. Rääkimata sellest, et need liinid ei edastaks ka elektrit isegi kui nad oleksid korras. Igaüks peaks iseennast päästma, riigi käed oleksid seotud. Inimesed oleksid oma pimedas kodus lõksus, autot “tankida” ei saaks, liikuma ei saaks, kaup ja muu hädavajalik ei jõuaks kohale, sahkadel oleksid akud tühjad jne.

Jah, tõepoolest räägitakse energia salvestamisest, kuid tänase seisuga meil lahendus puudub ning sellest hoolimata liigume täiskäigul edasi katastroofi suunas. Seda mis praegu toimub võiks nimetada kas peaprooviks või lühitutvustuseks sellest, mis meid päriselt ees oodata võib. Tegu oleks nagu peatselt valmiva filmiga, mille treilerit me hetkel vaadata saame. Kas see võiks kellelegi tõesti meeldida?


Soovid minu kohta rohkem teada?

Palle enesetutvustus: https://www.palle.ee/minust


Loe lisaks: Miks peaminister ei mõista Eesti rahvast?

https://www.palle.ee/blogi/miks-peaminister-ei-mõista-eesti-rahvast


Autor: Palle Kõlar

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

Riigikogu 2023 kandidaat (Hiiu-, Saare- ja Läänemaal)

Comments
* The email will not be published on the website.