26 Aug
26Aug

Ei mina ega sina ei tea vastust, sest me pole ilmselt teadlased. Kuid arvutada me oskame ja meenutame natuke asjade käiku, vaatame ära statistika 2020/2021 perioodist ja võrdleme seda varasemate perioodiga. Ehk peitub selles vastus?

Avaldan käesolevas artiklis oma isiklikku arvamust, millel puudub teaduspõhine taust, kuid on üles ehtitatud arvutustele ja loogikale, mida ei tohiks samuti eirata. 

Ühesõnaga, alustame algusest. 2020 märts. Tuleb viirus. Meedia ja poliitikute tungival soovil (hiljem ka konkreetsete piirangute tõttu) peidab peaaegu kogu Eesti ennast kodudesse, kuna liikvel on surmav viirus. Võime peaaegu kindlad olla, et sellel hetkel olid ka teaduspõhised uuringud kas täielikult tegemata või alles algusjärgus. Info ja käitumissoovitused tulid mujalt, näiteks WHO-lt ja teistelt riikidelt. Inimesed uskusid, tehased pandi kinni, pool elu keerati lukku, kõik ootasid kodudes. Kes said tegid kaugtööd. Teadusnõukoda rõhutas, et maski kandmisest kasu ei ole ja kui üldse, siis ainult pidevalt maski vahetades, vaid puhaste kätega puudutades, õigesti kasutades jne võib olla mingigi kasu. 

Inimesed rääkisid alguses hirmuga piirangutest, vaktsineerimisest (ka sundvaktsineerimisest), elu muutustest jne. Enne suve ähvardati inimesi, et "kui te ilusti ei käitu, siis jääb teil suvi ära". Õnneks piirangud leevenesid ja suvi ära ei jäänud :) Küll aga hiilis viirus jälle ligi sügisel ja hakkas oma elu elama, kuni järgmiste piiranguteni. Siinjuures on hea meenutada, et ei kulunudki kaua aega selleni, kuni rahvaküsitluse tulemused näitasid, et inimesed ise sooviksid karmimaid piiranguid (täpset kuupäeva ei mäleta, aga sügis 2020). Ehk siis... kui eestlased olid selle olukorra sees mõned kuud olnud, siis oli paljude arvamus muutunud, sest nad olid olude sunnil pidanud harjuma. Praegu on ilmselt paljude jaoks täiesti aksepteeritav see, et nad on pimesi nõus tegema kõike, mida riik neilt nõuab - mai kuus lumesajuga õues terrassil sööma, maskiga igalpool käima, vaktsineerima (kuigi nad seda ei taha, aga muidu kaotavad töö) jne. See on paljude jaoks uus normaalsus. Kui samadele inimestele oleks 2 aastat tagasi öelnud, mida tulevik toob, siis võin kihla vedada, et 90% oleks selle jutuga pikalt saatnud ja kinnitanud, et see pole reaalne. Täna nad elavad seda elu ja ise aru ei saa.

Seadus on täitmiseks, selle vastu ma ei vaidle. Kuid kas meie viimase 1,5 aasta piirangud ja kriisijuhtimise tase on selline, et meie poliitikuid võib pimesi usaldada? Kas nad on väärt seda, et usaldaksime neile oma tervise - seda olukorras, kus meile süstitakse kiirkorras valminud ja kiirkorras testitud vaktsiini, mille mõju on tänaseni täpselt teadmata? Täpsemalt räägin vaktsiinidest paar lõiku edasi. Kas meedia ja poliitikute soovitused on piisavad, et ennast pimesi nende kätte usaldada? Kas te pole märganud, et 1 aasta tagasi avaldatud ametlik ja teaduspõhine info on tänaseks moondunud millekski muuks ja juhised ja info on pidevas muutumises?

Mõistan, et Eesti tahab olla "suunanäitaja" kogu Euroopale. Eesti tahab kuuluda Lääne-Euroopaga ühte. Kuid selle soovi varjus ei ole okei see, et inimesi iga hinna eest sunnitakse vaktsineerima. Noortele loositakse telefone, kinopileteid ja kinkekaarte. Eakamatele räägitakse, et neil on muidu ohtlik elada. Keskealistelt võetakse töökohad. Võetakse ära võimalus reisida. Seda kõike selleks, et inimesed vaktsineeriks. Ja kõige kurvem on see, et see on üsna hästi isegi toiminud. Ma ei nimeta ennast vaktsineerimisvastaseks, aga ma pooldan seda, et inimesel peab olema valikuvabadus selles otsuses. Hetkel sisuliselt ei ole.

Kui rääkida vaktsiinist, siis ma grupeeriks inimesed kolmeks:

1) Inimesed, kes soovivad vaktsineerida ja teevad seda.

2) Inimesed, kes ei soovi vaktsineerida, aga teevad seda selleks, et mitte kaotada tööd või vältimatust vajadusest reisida või muul survestaval põhjusel.

3) Inimesed, kes ei soovi vaktsineerida ning ei tee seda.

Grupp 1 ja 3 on täiesti loogilised, kuid grupp 2 peaks mitte eksisteerima. Hetkel ongi see tektitatud sisuliselt ähvarduste, mõjutamiste ja premeerimiste teel.

Lähme nüüd statistika peale üle ning ma olen leidnud midagi, mis võiks ka vaktsiinipooldajatel ja praegustel kriisijuhtidel korraks pidurid peale tõmmata. Varasemalt meil oli gripp. Gripihooaegade kohta on olemas statistika Terviseameti kodulehel. Samuti on lihtsasti leitav koroonaviiruse ja muude nakkushaiguste statistika.

2021 aasta algusest juhtumeid: (terviseamet.ee)

Tuulerõuged – 2609 (sh eelmisel nädalal 21)

Puukborrelioos – 1195 (sh eelmisel nädalal 96)

Soolenakkused – 679

Suguhaigused – 624

Viirushepatiidid – 99

HIV – 88

Pukentsefaliit – 50

Gripp – 9

Ehk siis KÕIGE SUUREM ÜLLATUS on gripp. Meil on vaid 9 gripijuhtumit aastal 2021! Tundub ju hea tulemus. Aga mis toimus varasemalt? 

Gripihooajal 2018/2019 oli hinnanguline haigestunute arv 45000-55000. Haiglaravi vajas 1662 inimest. (terviseamet.ee)

2018/2019 oli grippi ~50000 ja nüüd selle aasta seis on 9. See vahe on rohkem kui 5000-kordne. Kas see on võimalik? Loogikaga asja vaadates tundub see utoopiline. Aga kuidas see siis võimalik on? Gripp peab olema asendunud millegi muuga - ja mis see muu olla saab kui koroonaviirus. Aga kuidas saab üks teise sellisel kujul "välja vahetada"? Kas äkki on tegemist gripiviirusega, mille vastu saab samuti vaktsineerida, mille ettevaatusabinõud on sarnased, mis levib hooajaliselt ja on paljuski oma olemuselt ka sarnane? Iga üks otsustab ise mida tema usub. Muide, grippi suri 2018/2019 hooajal 57 inimest ning intensiivravi vajas 130 inimest (aasta varem suri 94 inimest ja 212 vajas intensiivravi).

Kopeerin siia ka viite aastast 2018, kus on täpselt kirjas, et kuidas grippi ennetada ja millised on gripi sümptomid. Sarnasus praeguste covid-juhistega on selgesti märgatav. 

https://arileht.delfi.ee/artikkel/83839931/gripihooaja-abc-apteeker-teeb-puust-ja-punaseks-kuidas-grippi-valtida-ara-tunda-ning-leevendada?fbclid=IwAR1c7CjMNY6EN5-AOy32fpxSluH9gte-EPc1krCu7e0iHAvEchNiY9jyc90

Kordan üle, et minu artiklil ei ole teaduspõhist tausta, kuid numbreid vaadates tekkib igaljuhul suur kahtlus, et kas asjad on päris nii nagu meedia meile ütleb? Ärme unusta ka ärilisi huve müüa maske, teste ja vaktsiine. Neid tooteid ei saaks müüa kui inimesed ei kardaks. Hirmu taustal on võimalik panna meid ostma sisuliselt ükskõik mida ja seda nii riigi tasandil kui ka eraisikutena.

Ja nüüd artikli kirjutamise lõpus leidsin tänase uudise. Kopeerin lause: "Ööpäevaga testitud inimestest 1018 olid lõpetatud vaktsineerimiskuuriga ja 3355 vaktsineerimata. Lõpetatud staatusega vaktsineeritute seas oli positiivseid teste 9,4% ja vaktsineerimata testitute osas 7%". Jah, testiti ka hooldekodusid, kuid mida veel on vaja kinnitamaks fakti, et vaktsiin ei tööta päris nii nagu oli plaanis. Ennustan isiklikult, et ~1-3 kuu jooksul edastatakse meile käskivas kõneviisis uus info - kahest doosist ei piisa või on liikvele tulnud uus tüvi ja on vaja uut vaktsiini. Vaatame kas mu ennustus läheb täppi. Ja ma taaskord meenutan, et vaktsiin pidi olema see päästja, mis lõpetab meie kõigi jaoks keerulise olukorra.

KOKKUVÕTE - Mina jätaks igaühele valikuvabaduse, et kui ohtlikuks ta enda jaoks seda nimetatud viirust peab. Kindlasti tuleks päevapealt lõpetada kõikvõimalikud sunnimeetmed ja propaganda vaktsineerimiseks ning jätta otsus iga inimese enda teha. Jah, me võime väita, et ka praegu on see ametlikult nii, kuid tegelikkuses tehakse kõike, mis võimalik selleks, et inimesed rekordkiirusel vaktsineerima läheks. Ja seda ka nende inimeste hulgas, kes tegelikkuses seda ei soovi ning teevad sundseisu tõttu. Mina ei väida, et viirust pole olemas, kuid ma tõstatan küsimuse, et millega on tegelikult tegu? Ja selles osas ei ole ilmselt inimesi korrektselt informeeritud.


Loe lisaks:

Kui palju maksab kasutatud praam? https://www.palle.ee/blogi/palju-maksab-kasutatud-praam

Mis on Hiiumaal erilist? Minu tähelepanekud

https://www.palle.ee/blogi/mis-on-hiiumaal-erilist-minu-tähelepanekud


Palle Kõlar

Ettevõtja

Hiiumaa kodanik 10+ aastat

Hiiumaa fänn alates 1997
Comments
* The email will not be published on the website.