20 Feb
20Feb

Statistiline palgatase Hiiumaal räägib meile, et olukord ei ole kõige roosilisem. Palgad on Eesti lõikes madalaimad ning see olukord iseenesest ei muutu. Kuid mida siis teha? 

Hiiumaa on ainulaadne ja seda mitmes mõttes. Erinevaid nišše on siin lihtne leida. Mida on meil, mida paljudel teistel ei ole?

1. Unikaalne loodus ja turismivõimalused

2. Kultuuripärand, tuletornid

3. Meri 360 kraadi ja sellega seonduvad võimalused

4. Toimiv tööstusharu - kalandus

5. Mitmekülgsed ja osavad inimesed

6. Teine elutempo, rahu ja vaikus 

Küsimus on, et kuidas seda kõike ettevõtluse arendamiseks ära kasutada?Hiiumaa on atraktiivne turismisihtkoht Euroopa mastaabis. Hiiumaast ei ole mõtet üritada Türgi või Egiptuse koopiat vormida. Pigem võiks jääda nišiturismi valdkonda ning strateegiliselt meelitada siia külastajat, kes otsib ja naudib just seda, mida on Hiiumaal pakkuda. Sellisel juhul ei kaasne sellega ka meeletuid masse ja tšarterlendude kaupa purjus külastajaid, vaid saart külastab see, kes seda hinnata oskab. Mõned näited - loodusturism, aktiivturism, mereturism. 

Hiiumaal on hetkel esindatud tööstus mitmes eri võtmes, kuid tulevikku vaadates peame arvestama, et jätkusuutlikkuse tagamiseks peaks olema mingigi konkurentsieelis. Kui Hiiumaal toodetakse toodet X ja sama toodet X saab toota ka mandril, siis on kahjuks logistika tõttu Hiiumaa tootja koheselt kehvemas seisus ning see peegeldub toote hinnas, mis omakorda peegeldub lõpuks palgatasemes. Peaksime keskenduma ikkagi sellele, et mida mujal pakkuda ei saa või on keeruline pakkuda. Sellisel juhul on võimalik tegutseda kas osaliselt või täielikult väljaspool konkurentsi. Isiklikult vaataksin eelkõige kohaliku tooraine väärindamise suunas. 

Minu arust on üheks heaks näiteks Hõbekala, kes tegeleb juba aastaid kala väärindamisega. Seda ei saa Võrus paiknev ettevõte edukalt matkida, sest ta paikneb Võrus. Ettevõte on teinud räimest delikatesstoote ning on saavutanud sellega hoopis teise hinnataseme. Sama mudeli järgi saaks Hiiumaal veel palju ära teha. 

Minu tähelepanek Hiiumaal on veel see, et keskmine hiidlane on tegelikult väga osav. Tihti seda ise ei teata, sest võrdluseks on teised kohalikud, kes on sama osavad. Hiiumaal on tavaline, et keskmine mees oskab autot remontida, purjetada, keevitada, maja ehitada, toru- ja elektritöid teha, kala püüda ja valmistada jne. See on tegelikult tänapäeval äärmiselt haruldane ning selline laiapõhjaline oskuste pagas on ideaalne vundament väikeettevõtlusega tegelemiseks (turism, väiketootmine, mõne teenuse pakkumine jne). Ja kusjuures kui võtta näiteks mehe asemel naine, siis on see oskuste pagas sama suur, lihtsalt väikeste erisustega. Kahjuks enamus kirjeldatud talente töötab hetkel kuskil, kus kasutab raha teenimiseks vaid ühte oma oskustest ning seetõttu on ka palk tagasihoidlik. Oleks vaja aktiivset suunamist väikeettevõtlusega tegelemiseks, rohkem koolitusi, töötubasid jne. Sellised talendid ei tohiks ennast raisata. 

Loomulikult on ettevõtluse arendamise seisukohast oluline ühendus mandriga. Kui meie viimased aastad on tõestanud, et praaminduses on pidevalt negatiivseid üllatusi, siis selle najalt on väga raske saart üldse arendada. Kord hirmutatakse külastajad ära, sest nad ei pääse saarele ega koju ning seejärel katkevad ettevõtjate tavapärased tarned jne. Sellised vead on pöördumatute tagajärgedega ning tegelikult välditavad, kui on olemas plaan. Tippaegadel peaks liini teenindama 3 praami ning muul ajal olema piisava suurusega varupraam alati koheselt võtta. Samuti ei ole kuidagi vabandatav olukord, kus sügisel madala veega ei saa praam sõita, sest süvendustöödega Rukki kanalis jäädi hiljaks. Ka see on välditav. Ühesõnaga, ettevõtluse arendamise seisukohast peab ühendus mandriga käima kui kellavärk, ilma tõrgete ja ootamatusteta. See puudutab absoluutselt kõiki harusid saarel!!! 

Kokkuvõtteks - Hiiumaa ettevõtluse arendamise seisukohast võiks keskenduda nišiturismile, kohaliku tooraine väärindamisele ning osavate hiidlaste oskuste õigele realiseerimisele. Kui need asjad oleks pidevalt luubi all, siis tõuseb ka palgatase! Ja loomulikult peab seda kõike toetama veatult toimiv ühendus mandriga. 


Palle Kõlar

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

Riigikogu 2023 kandidaat (Hiiu-, Saare- ja Läänemaal)


Palle enesetutvustus - https://www.palle.ee/minust

Comments
* The email will not be published on the website.