10 Oct
10Oct

Seda lugu ajendas kirjutama olukord, millesse suvel sattusime. Nimelt helistas mulle üks hommik Harda Roosna ja küsis kommentaari loole, mis ilmub kohe. Aega oli vähe. Ehk tund või kaks.

Harda oli toimetanud nii nagu peab, võtnud kõik kättesaadava informatsiooni valla dokumendiregistrist ja kirjutanud loo Ristna Tuletorni ja selle kinnistu teemal ning palus ka minu kommentaari. Kõik õige ja Hardale pretensioone ei ole ega ei ole ka varasemalt olnud. 

Aga mis siis valesti läks? Antud teemal oli tegelikult valla ja tuletorni operaatori vahel liikunud oluliselt rohkem infot ning dokumendiregistris oli vaid üks osalise infoga kiri. Ports kirju oli dokumendiregistrisse lisamata. Ajakirjanik ei saanud infot ja lugu tuli kirjutada puuduliku info najal. 

Sama päeva õhtul (lugu oli siis juba “lukus”) hakkasime uurima, et mis toimub? Miks on dokumendiregistrist puudu enamus kirju. Vallavalitsuses veeretati vastutust ühelt teisele ja lõplikku põhjust ei tea me tänaseni. Kuna dokumendiregistris olev kiri oli kõige neutraalsem ning ülejäänud kirjad sisaldasid konkreetseid ettepanekuid või kriitikat, siis loogika kipub eeldama, et need olid lisamata teadlikult. Pärast probleemi tõstatamist ilmusid ka lisamata kirjad dokumendiregistrisse. Aga Harda lugu oli juba ilmunud nii trükis kui veebis. See oli liiga hilja ja see oli väga palju hiljem kui seadus seda teha käsib.

Avaliku teabe seadus ütleb: 

§ 12.  Nõuded dokumendiregistrile

(1) Dokumendiregistris registreeritakse: asutusele saabunud dokumendid ja asutusest väljasaadetud dokumendid saabumise või väljasaatmise päeval või sellele järgneval tööpäeval; asutuses koostatud ja allkirjastatud õigusaktid nende allakirjutamise päeval; sõlmitud lepingud. 

Minu jaoks on jäänud segaseks, et kui seda ei järgita (olen isiklikult seda mitu korda avastanud), siis mis saab? Kes kontrollib, kes vastutab ja milline on vastutus? Kas näiteks piisab noomitusest või tähelepanu juhtimisest 10 korda järjest? Iga asja peale ei tohiks õlgu kehitada ja vastuseks udu ajada ja süüdlast mööda vallamaja näiliselt "taga otsida". Antud juhul on viga tehtud ning vastutav isik peaks minu loogika järgi olema vallavanem või tema asendaja, kuna temale alluvad ametnikud, kes infot registreerivad ja dokumendiregistrisse lisavad. Mingi hetk kõlas ka jutu sees, et vastutaja võiks hoopiski olla sekretär, aga lõplikult ma seda keerukat teekonda tänaseni ei tea, et kuidas liiguvad saabunud kirjad/pöördumised/avaldused e-maili pealt dokumendiregistrisse ja kes selle eest vastutab. Loos nimetatud hetkel oli vallavanema asendajana ametis Hergo Tasuja.

Alates 2020 suvest olen olude sunnil hakanud dokumendiregistrit lugema uudiste ja Delfi asemel. Sest on vaja kursis olla, mis Hiiumaal toimub. Regulaarselt näen ma sissekandeid, mis on salastatud. Kuna need on salastatud, siis ei saa ma ka veenduda selles, et miks on salastatud. Salastatud kandeid on palju. Pole tänaseni aru saanud, et kes otsustab mida salastatakse või mida mitte. Ei taha küll midagi väita, aga mulle tundub, et salastamine on praegusel hetkel veidi “hall ala” ja võimulolijate otsus. Ma ei ole ainus, kes sellest täpselt aru ei saa. Olen sama juttu korduvalt ka mujalt kuulnud. 

Mida siis teha? Dokumendiregister peaks olema püha, kuhu lähevad koheselt üles kõik kirjad ja protokollid, mis sinna üles minema peaksid. Samuti tuleks selgelt rahvale seletada, et mis on salastatud ja miks on salastatud. Loodetavasti on riiklikul tasemel võimalik kontrollida salastatud sisu vastavust. Ja ma tahaks, et seda tehtaks.

See artikkel võis tunduda veidi "kuiv lugemine", kuid dokumendiregistril on äärmiselt oluline roll ja seadusi selles osas peab järgima. Tulemuseks võib olla näiteks puudulikult informeeritud meedia (minu näide) või segaduses vallakodanik, kes soovib infot, mida ta ka seaduse järgi operatiivselt saama peaks (näiteks mida otsustati eilsel istungil). Mina isiklikult kahtlustan, et dokumendiregistris toimuv liiklus on mingil määral teadlikult reguleeritud ja keegi kuskil teab väga hästi, mida sinna üles riputada ja mida pole kasulik üles riputada. Jah, see on minu isiklik sisetunne ja ma ei saa seda hetkel väita, aga kasutan võimalust avaldada oma arvamust.

Kui keegi oskab mulle seletada, siis palun vastake kommentaariumis: Kes ja mille alusel otsustab, et milline dokumendiregistri sissekanne jääb salastatuks ja milline mitte? Kes ja kuidas saab veenduda nende otsuste neutraalsuses ehk kellel on õigus kontrollida salastatud sisu ja selle sobivust "salastatud" kategooriasse?

Soovitan kõigil ajalehe asemel vahel ka kohalikku dokumendiregistrit lugeda!


*Must kast - (lennunduses) elektrooniline seade, mis salvestab lennu kõiki üksikasju (Allikas: sonaveeb.ee)


Loe lisaks:

Ürituste korraldamine Hiiumaal. Kas vald toetab või takistab?

https://www.palle.ee/blogi/Ürituse-korraldamine-hiiumaal-kas-vald-toetab-või-takistab-minu-lugu

Uus Ott Tänak tuleb Hiiumaalt?

https://www.palle.ee/blogi/uus-ott-tänak-tuleb-hiiumaalt


Palle Kõlar

Ettevõtja

Hiiumaa kodanik 10+ aastat

Hiiumaa fänn alates 1997Comments
* The email will not be published on the website.