02 Oct
02Oct

Selle loo kirjutamise põhjuseks on üks ebameeldiv ja arusaamatu kogemus 2020 suvest. Varsti jõuan selleni. Kui lugemise ette võtad, siis palun süvene ka detailidesse, sest need on vajalikud terviku mõistmiseks. 

Olen umbes pool elu olnud aktiivne ürituste korraldaja. Kooli ja ülikooli ajal olid üritusteks enamasti kokkutulekud, sünnipäevad, väljasõidud jms. Hiljem hakkasin korraldama motosportivõistlusi - täpsemalt siis jeti- ja mootorkelguvõistlusi. Olen seda teinud ka Hiiumaal, ürituse nimeks oli Rahvusvaheline Jetifestival ja nii mõnigi on vast sellel ajal ka Ristnasse sattunud. Viimane jetifestival Hiiumaal toimus aastal 2015. 

Alates 2017 olen korraldanud kontserte ja pidusid. Näiteks olen igal aastal korra meelitanud Hiiumaale 5MIINUST nimelise räpipundi. Lisaks korra Villemdrillemi ja korra Paul Neitsovi. Lisaks veel DJ Shromiku, MC Feema, Tommyboy, Tarrvi Laamanni ja kogu Bashmenti crew jne. On ka toimunud mõned väiksemad peod DJ Siimi või DJ Mart Jõgistega. Ühesõnaga iga aasta vähemalt 1 korra olen korraldaja rollis saanud olla.

Nii jetifestivalide kui ka 2017-2019 ürituste korraldamine läks üldiselt ladusalt. Pidi lihtsalt ise teadma, et kuidas ja kellelt ja millal taotleda luba, millised kooskõlastused hankida jne. Korraldaja töö on tegelikult kurnav ja aeganõudev. See algab vähemalt mitu kuud enne üritust (suurürituste puhul ka 1a+ varem). Tööd on palju ja koormus tõuseb pidevalt mida lähemale üritus tuleb. Viimased päevad ja ööd on üldiselt väga minimaalse une peal, higimull otsa ees ja telefon punane 24/7. 

2020. aastal korraldasin taaskord 5MIINUSE pidu (neljandat korda järjest siis) ja olin teinud taotluse kahele korraldamiskohale - Kalana Sadamaresto ja Surf Paradiis. Toimusaeg pidi algselt olema laupäev 25.07, kuid paar nädalat enne üritust olin sunnitud muutma kuupäeva 23.07 peale, kuna vastasel juhul poleks üldse teha saanud. Ühe korraldamiskoha haldur olin sellel hetkel koos elukaaslasega mina (Kalana), teise kohaga (Ristna) oli kokkulepe korraldamiseks. Otsuse soovisin langetada vastavalt ilmale ja seda selleks, et publikul võimalikult hea oleks. Ilusa ilmaga rannas, koleda ilmaga sadamarestos. 

2020. aastal korraldamine enam nii ladusalt ei läinud. Täpselt 1 nädal enne üritust tuli vallast kiri. Kirja saatja oli A. Tammearu ja kirja sisu oli lühidalt - “Üritus on kooskõlastatud, AGA…” 

Ja mis oli see AGA? 

1) Esiteks, anti mulle kirjalikult luba pidada üritust kella 02.00ni. Varasematel aastatel kestis üritus kauem (3ni või 4ni) ja tegu on öise peoga Hiiumaa kõige kaugemas nurgas. Kes ise pole korraldamisega kokku puutunud, siis teadmiseks, et 1 või 2 tundi ühe öise peo kestvusest võib otsustada selle, kas üritus on miinuses või plussis. Otsuse tegijate osas mul puudub info, et kas ja mitu % neist on olnud ise korraldaja rollis, vastutades ürituse eest oma isikliku rahaga.

2) Teiseks, nõuti minult kõikide 1km raadiuses paiknevate maaomanike nõusoleku edastamist vallale kolme tööpäeva jooksul!!! Lisainfoks pean mainima, et korraldasin oma mitmekümnendat üritust ja siiani on kõige rohkem nõutud lihtsalt lähielanike informeerimist enne üritust. Need 2 nõuet on erinevad nagu öö ja päev. Pean vajalikuks ka ära mainida selle, et Kalana külas oli sellel hetkel 2 maaomanikku, kellest üks elas Monacos ja teine Hispaanias. Neist omakorda üks on välismaalane. Lisaks ilmselgelt puudub mul võimalus saada kätte kõigi (umbes 70 maaomaniku) kontaktid legaalsel viisil. Ja loomulikult ei asu nad kõik pidevalt Kalanas. 

Ehk siis sisuliselt öeldi mulle selle lükkega läbi lillede, et “ÄRA KORRALDA”. Kui ma oleksin järginud nõuet sõna-sõnalt, siis poleks korraldamine kahjuks võimalik olnud. Põhjust, miks sain sellise sisuga kirja ei tea ma tänaseni, aga variante on peast läbi käinud mitmeid. 

Rõhutan, et järgnevad variandid on kõik oletused, mis on mu enda aju välja genereerinud ning ma ei väida midagi. Aga oletused panen siia siiski ritta. Äkki keegi teab midagi, mida mina ei tea :)

1) Samal ajal toimus Sõru Saund. Kas see võis mõjutada kellegi arvamust vallavalitsuses, et ei ole mõistlik samal ajal Ristnas/Kalanas teist pidu korraldada. Nõustun, et sihtgrupid on erinevad, kuid mingi väike osa ilmselt on ikkagi kattuv. Jällegi, ma ei väida midagi.

2) Mingi teadmata päritolu isiklik vimm või kellegi püüe ennast kehtestada kas siis otse või ametnike kaudu. 

Asja juures äärmiselt oluline on see, et samal ööl toimus Hiiumaal veel teine pidu (mainisin juba, et Sõru Saund), millele oli antud vallapoolne nõusolek hommiku kella 06.00ni ning ilma korraldajapoolsete kirjalike kooskõlastusteta, vaid lihtsalt stiilis “teavitage külaelanikke”. Üritus toimus Sõru sadamas. Mitte kaugel ei asu Tohvri hooldekodu. Mainin ära ka selle, et antud ürituse vastu ei ole mul mitte midagi (oleme isegi 2017. aastal korraldamises kaasa löönud) ja ilmselgelt toetan selle toimumist, aga valla otsused tekitavad küsimusi.

Kui helistasin järgmisel päeval vallavanema asendajale Lauri Preimannile, siis tema üllatus oli suur. Nimelt ei olnud vallavalitsuse istungil lepitud kokku seda, mis mulle kirjalikult saadeti. Ning Lauri juttu kinnitab ka 15.07.20 vallavalitsuse istungi protokoll, kus on selgelt kirjas, et ürituse luba on antud kella 02.00-ni Kalanas, kella 03.00-ni Ristnas ja ürituse läbiviimisest tuleb teavitada lähiümbruses elavaid isikuid. Otsus istungil oli üks, aga minule saadetud info oli täiesti teine. Kusjuures kui mu mälu ei peta, siis 15.07.2020 vallavalitsuse istungi protokoll ilmus dokumendiregistrisse tavalisest suurema viivitusega. Lauriga rääkides ei olnud ma protokolli näinud (kuigi see oleks pidanud juba veebis olema), aga Lauri suusõnaliselt ütles mulle, et mida seal otsustati. Teatavasti peab protokoll ilmuma dokumendiregistris hiljemalt järgmise tööpäeva jooksul. 

Samuti oli Lauri koheselt valmis tegema vastavad korrektuurid ja väljastama uue loa. Tänud Laurile operatiivse asjaajamise ja kiire reageerimise eest. 

Aga miks mina korraldajana pean sellise jamaga tegelema? Esimese kirja, kus sain teada täiendavad nõuded (mida pole võimalik täita), sain 15.07 õhtul. Teise ja õigesti vormistatud loa sain 20.07. Üritus toimus 23.07. 

Kuidagimoodi tekkis olukord, et vallavalitsus otsustas ühte, aga ametnik saatis mulle midagi teist. See ei saa olla lohakus, sest sellist nõuet ei ole veel ükski teine korraldaja saanud (olen selles 99% kindel, sest eelmisel aastal kui töötasin läbi kogu dokumendiregistri selles osas, mis puudutab üritusi, siis ma sama näidet ei leidnud). Kirjalik vastus ei ole kopeeritud kuskilt teise ürituse vastusest. Ma olin esimene. Samuti oli selgelt kirjutatud, et “kuna tegu on nädalasisese üritusega, siis otsustas vallavalitsus anda loa kella 02.00ni”. Jah muidu oleks arusaadav, aga halllooooo, samal õhtul on veel üks nädalasisene pidu, mis toimub kella 06.00ni samuti vallavalitsuse väljastatud loa alusel. Ja Kalana Sadam ja Sõru Sadam on vägagi võrreldavad toimumiskohad. Ehk siis ka see põhjendus oli väga halvasti läbi mõeldud ja ilmselgelt tekitab küsimusi. 

Ühesõnaga, olen veendumusel, et see polnud kogemata tehtud viga, vaid teadlik püüe raskendada ürituse korraldamist. Õhku jääb ainult küsimus, et kelle soovil. Kas ametnik ise vormistas sellise vastuse või paluti tal seda teha? Kes palus?

Hiiumaal ei toimu nii palju üritusi, et neid piirama peaks. Valla roll peaks olema abistamine ja assisteerimine, sest kogu musta töö teeb niikuinii ära korraldaja. Toetusi ma ei küsinud, kogu korraldus oli oma finantside eest. Ürituse sihtgrupiks olid kohalikud noored ja neid käis kohal üle 400. Palju ei jäänud puudu, et oleksin pidanud ürituse ära jätma. Mõnel on võibolla keeruline mõista, et kas selline väike asi saab nii hull olla. Korraldajad mõistavad. Kui sa ei tea veel 4 päeva enne üritust, et kas üldse teha saab (ja sa ei ole selles ise süüdi), siis on ikka hull küll. Ja eriti hull kui selle olukorra tekitab osapool, kelle roll peaks olema toetamine – olgu siis tekke põhjuseks lohakus või teadlik vastutöötamine, vahet ei ole. 

Kui keegi mind ei usu, siis 15.07.2020 protokoll on olemas dokumendiregistris. Samuti on mul alles kirjavahetus nii A. Tammearu kui L. Preimanniga. Lisaks mõlemad kirjad, mis sisaldavad loa andmist. Küsi ja ma näitan, see lugu läheb liiga pikaks muidu. 

Minu poolt on selle aasta esimesel poolel osavallakogu kaudu esitatud vallale konkreetsed ettepanekud, et kuidas saaks tulevikus korraldajaid toetada ja millised nõuded on minu hinnangul õigustatud ja millised mitte. Eks tulevik näitab, kas neid ka rakendatakse ja millises mahus.


***Täiendus! Korrigeerisin teksti. Vabandan, et esimeses versioonis eksisin ühe asjaolu kuupäevaga. Nimelt kirjutasin algselt, et 2020 5MIINUSE peo ajal toimusid sotsiaaldemokraatide suvepäevad Kalana puhkekülas ning teine üritus polnud äkki soositud. Täpsustan - sotsiaaldemokraatide suvepäevad Kalanas toimusid 2019 suvel. Kuupäevadel 19-21.07. 5MIINUST live toimus 20.07. Miks eksisin aastaga? Sest selle loo juured ulatuvad 2019 suvesse, kus esitasin samuti taotluse Kalana Sadamaresto nimel korraldada üritus. Samal ajal olid siis kõrvalkinnistul nimetatud suvepäevad. Ürituse korraldajana otsustasin ma kindluse mõttes teha taotluse just Kalanasse, et kaitsta ennast sõna otseses mõttes vajadusel tormi ja vihma eest. Kui üsna kiirelt peale avaliku ürituse korraldamise taotluse esitamist sain kõne sotsiaaldemokraatide esindajalt (jätan nime kodurahu huvides hetkel ütlemata), kes teavitas mind telefoni teel - et kui ma üritust mujal ei korralda, siis ta teeb nii, et seda Kalanas ei toimu. Tunnistan, et sotsiaaldemokraadid olid teinud päringu Kalana Sadamaresto rentimisele selleks nädalavahetuseks, kuid avaliku ürituse korraldamise taotluse esitamise hetkel meil kokkulepe puudus. Antud lugu lõppes sellega, et võtsin riski ja viisin oma ürituse üle Ristnasse. Õnneks oli väga ilus ilm ja kõik laabus ja üritus tuli parem kui oleks Kalanas tulnud. Aga halb maitse jäi sellest suhu ja olukord jätkus 2020 suvel.


Loe lisaks: 

Milline on üks hea poliitik?

https://www.palle.ee/blogi/milline-on-üks-hea-poliitik

Uus Ott Tänak tuleb Hiiumaalt?

https://www.palle.ee/blogi/uus-ott-tänak-tuleb-hiiumaalt


Palle Kõlar

Ettevõtja

Hiiumaa kodanik 10+ aastat

Hiiumaa fänn alates 1997

Comments
* The email will not be published on the website.